Szokatlan jelenségre figyeltek fel természetvédők Nógrád vármegyében: Pásztó közelében teljesen kiszáradt a Zagyvát tápláló Kövicses, más néven Csörgő-patak medre. A civil szervezetek szerint a történtek mögött nem csupán a hosszan tartó szárazság állhat, ezért sürgős vizsgálatot és beavatkozást sürgetnek.
A Zagyvamentik nevű szervezet tagjai a helyszínen azt tapasztalták, hogy a patak felsőbb szakaszán, Mátrakeresztes térségében még megfelelően folyik a víz, a Hasznosi-víztározóban sincs hiány, és a kifolyásnál is rendben halad tovább. Pásztóhoz érve azonban a meder szinte teljesen kiszáradt, csak néhány kisebb pocsolyában maradt vissza víz.
A megmaradt vízfoltokból a természetvédők több állatot is kimentettek. A mentésben a Bükki Nemzeti Park egyik munkatársa is részt vett, a megmentett élőlényeket pedig a Zagyvába telepítették át, hogy esélyük legyen a túlélésre.
A szervezet szerint mielőbb fel kell lépni az ellenőrizetlen vízkivételek ellen, mert ezek nemcsak a patak élővilágát veszélyeztetik, hanem a Zagyva vízutánpótlását is csökkentik. Emiatt több környékbeli önkormányzatot is arra kértek, hogy rendeljenek el vízkorlátozást, emellett felvették a kapcsolatot az illetékes vízügyi hatósággal is.
A történtek sokakban felidézték a néhány évvel ezelőtti Tarna-ügyet, amikor egy illegális duzzasztás miatt a patak alsó szakasza szinte teljesen kiszáradt. A mostani eset okait egyelőre vizsgálják, de a szakemberek szerint fontos mielőbb kideríteni, mi okozta a víz eltűnését, hogy megelőzhető legyen a térség ökológiai károsodása.

